| < Europas Platinum serie? | Siren Preview > |
|---|
D. 17 oktober i Europa lander endnu et sandkasse spil på hylderne. Det kommer både til PS3, Xbox 360 og PC. Spillet der er snak om er Saints Row 2. Som sagt så bygger det på samme genrer som GTA, nemlig sandkasse genren. Det vil sige du er en person i f.eks. en by, og så kan du gå rundt i byen, hvor som helst, og gøre som det passer dig.Brian Farrell fra THQ, folkene bag Saints Row 2, har nu udtalt at Saints Row 2 ikke vil blive ligesom GTA IV. Han nævner at GTA IV er et godt spil. Men hvor GTA IV mere bygger på en gennemført historie, med mange forskellige personer, vil Saints Row 2, mere bygge på at have det sjovt.
Der vil dog også være missioner man kan gennemføre, så det hele ikke bliver fri leg. Hvis man ikke synes der er nok i single player delen, vil der også være multiplayer.En af tingene man f.eks. kommer til at kunne i online delen, er at du kan komme og gå som det passer dig. Du skal ikke vente på at et antal personer bliver klar, du finder bare en server hvor der er gang i den, og joiner dem.
Men nu må vi se, deres seneste trailer, viser et par af de ting man kan få tiden til at gå med i spillet. Man kan vist også roligt sige, at de sammenligner sig selv med GTA IV.





