| < Sony lancerer Premium Themes | Konkurrence vinder september > |
|---|
EEDAR analytikeren Jesse Divinch har opfordret Sony til at sænke prisen på deres PlayStation 3 konsol før julesalget i år, fordi han ikke mener at den almindelige spiller, ikke vil ofre de ca. 3000. Kr. en Sony Playstation 3 koster. I en research kommenterede Divnich da også ”Selvom vi ikke har nogen tvivl om at titler som Resistance 2 og LittleBigPlanet vil lokke det primære spil marked til at erhverve sig en PS3, men vi har tvivl om hvorvidt man også vil ramme mainstream gameren”.
Divnich noterede også at en masse potentielle PS3 ejere som går og venter på prisnedskæringer, muligvis vil blive lokket af den langt billigere Xbox 360 konsol i stedet.
”Vi vil opfordre Sony til at overveje en mulig pris nedskæring på hardware op til jule sæsonen. Hvis Septembers hardware salg falder under vores estimering på 200.000 enheder, kunne dette være en indikation på at Xbox 360 pris nedskæringen spillede en større rolle på PS3 salget end vi oprindeligt antog.”
Kilde: Psu.com
Du kan tilmelde dig her... |

Husk at tilmelde dig vores nyhedsbrev, og modtag spændende PlayStation 3 nyheder, spilnyheder, snydekoder, anmeldelser, hacks og gode PS3 tilbud! 



