| < Prince Of Persia Classic anmeldelse | Fifa 2009 anmeldelse > |
|---|
Assassins Creed er et næste generations spil, der er udviklet af Ubisoft Montreal og som sætter nye grænser for action genren. Assassins Creed blander teknologi, spildesign, tema og følelser i en verden, hvor du skaber kaos og bliver en sårbar og alligevel magtfuld kriger med mulighed for at ændre historien.
Titel: Assassin's Creed
Release dato: 15 Nov 2007 (ude nu)
Udvikler: Ubisoft
Antal spillere: 1 spiller
Gameplay: 9/10
Grafik: 10/10
Underholdning: 10/10
Historien
Historien udspiller sig i år 1191. Det tredje korstog er ved at ødelægge Det Hellige Land. Du, Altair, skal stoppe stridighederne ved at undertrykke begge sider i konflikten. Du er en snigmorder, en hemmelig kriger, og frygtet for din hensynsløshed. Dine handlinger kan kaste dine umiddelbare omgivelser ud i kaos, og din eksistens vil forme begivenhederne på dette afgørende tidspunkt i historien.

Grafik
Grafikken i spillet er upåklagelig og nok det bedste jeg har set til PS3 indtil videre. Selve gameplayet fungerer også rigtig godt og de mange kamera vinkler syntes ikke forvirrende men derimod skaber det en helt anden verden i spillet fordi man hele tiden får øje på forhindringer eller muligheder.

Lyden
Lyden er som grafikken også upåklagelig, stemmerne er tydelige og de har den helt rette tone til spillet, endvidere er der hele tiden lyde overalt i spillet som giver oplevelsen af at man befinder sig i et stort univers, hvilket man jo også gør.

Sværhedsgrad
Selve spillets sværhedsgrad kan man diskutere, i starten virker det hele måske en smule svært og der er en del man skal holde styr på. Men som spillet glider frem får man hurtigt en oplevelse af at det bare kører derud af med fuld fart, og det varer ikke længe før man føler sig som en rigtig snigmorder. Hvis man har svært ved kampene er det en rigtig god ide at benytte sig af den træning man bliver tilbudt i spillet, her får man også hurtig styr på nye moves, det at angribe på det rette tidspunkt samt at blokere. Selve universet i spillet er rigtig stort, og man kan hurtigt farer vildt ret meget hvis man ikke bruger kortet, men selvom spillet virker så stort giver det også nærmest en ”wauw” oplevelse når man kommer ridende ned af bjergene mod en by og ser hvor stort det hele er.

• Snigmorderen: Du har samme evner, taktik og våben som historiens mest dødbringende og hemmelige klan af krigere. Planlæg dine angreb, vis ingen nåde og kæmp dig fri bagefter.
• Realistiske, interaktive miljøer: Oplev en levende verden, hvor alle dine handlinger har konsekvenser. Forsamlinger af mennesker reagerer på dine bevægelser og vil enten hjælpe dig eller forhindre dig i dit forehavende.
• Total frihed:Udslet dine mål hvor som helst, når som helst og på en hvilken som helst måde. Snig dig ind på dit offer gennem flotte, detaljerede og historisk korrekte miljøer. Kravl op på bygninger, stig på heste og bland dig i mængden.Gør, hvad der er nødvendigt for at nå dine mål.
• Korstogenes tid: I Assassin’s Creed befinder du dig i det realistiske og historiske Hellige Land i det 12. århundrede i et realistisk miljø med troværdig grafik og stemning og diskrete og alligevel detaljerede nuancer, der skaber en levende verden.
• Intens action:Oplev heftig action kombineret med flydende og præcise animationer. Brug en lang række middelaldervåben, og se dine fjender i øjnene i realistiske sværddueller.
• Næste generations gameplay: Spillet er opbygget fra bunden specielt til Xbox 360 og har derfor et organisk gamedesign med åbent gameplay, intuitiv kontrol, realistisk interaktion med miljøet og flydende og alligevel præcise kampscener.

Konklusion
Jeg er meget begejstret over spillet, og jeg mener at det er en stor oplevelse at spille. Der foreligger mange muligheder i selve spillet, og det kan spilles på mange forskellige måder, du kan enten være den frygtløse snigmorder, (som ikke sniger sig så meget rundt) og kaste dig ud i kampene, eller du kan stort set gøre det uden at blive opdaget af hverken den du snig myrder eller andre. Desuden fungerer spillet også ret godt med alt den klatren på vægge samt snigende rundt på tage. Længden på selve spillet er måske det eneste minus jeg har til Assassins Creed, men det er et spil man kan spille igen hvis man ikke kun lader sig bide af historien, men samtidig nyder det fantastisk flotte gameplay og de mange muligheder der er i spillet.





