| < Penny Arcade Adventures: Episode 2 | Penny Arcade Adventures Episode 1 > |
|---|
Er du til massere af action og hæsblæsende fart er Mirrors Edge måske noget for dig! Overvejer du at investere i spillet anbefales det dog kraftigt at du læser denne anmeldelse først, da spillet har utroligt mange mangler, men dog alligevel viser sig pænt underholdende.
![]() Spillets animationsdel er bestemt heller ikke noget imponerende syn og fremgår flottere in-game end i animationsdelen, som mest af alt ligner middelmådige flash animationer... |
EA’s nyeste skud på stammen Mirrors Edge går i alt sin enkelthed ud på at klatre over forhindringer, svinge sig i torve, kravle på huse, løbe på vægge og lave dødsensfarlige hop fra tag til tag. Spillet har modtaget stor ros for dets innovative gameplay som dog vil blive diskuteret nærmere, senere i denne anmeldelse.
I Mirrors Edge tager du rollen som den hurtigt løbende Faith, du ser fra hendes synspunkt og kan således kun se fødder og hænder, som du bruger til at bevæge dig rundt i spillets meget begrænsede univers.
Har du set reklamerne der kørte på TV og i biografer verden over, forventer du formegentligt et spil der er meget frit og som foregår udenfor. Desværre finder man hurtigt ud af at 90 % af spillet foregår indendørs og oftest i enorme kældre og tunnel systemer flere hundrede meter under jorden, så der er på ingen måde lagt op til særligt mange fede spring fra bygning til bygning. I stedet bliver du som spiller konfronteret med små gange, hvor du kan hoppe på kasser og løbe lidt på væggene.
For at løse en given opgave, hvilket oftest er at slippe væk fra nogle onde mennesker, eller finde en udvej til en af de utallige indendørs bygninger som spillet byder på, lyser vigtige objekter rødt når du kigger på dem, for at indikere at her er et objekt du skal bruge for at komme videre. Dette fungerer i og sig meget godt, men at vores hovedperson Faith kan løbe 4 meter op af en væg, balancere på tynde pæle, men ikke kan kravle over en ti centimeter høj kasse fordi det ikke er meningen, virker direkte åndssvagt og det ødelægger virkeligt en stor del af spillet.
![]() Faith kan løbe 4 meter op af en væg, balancere på de tyndeste master, men kan ikke kravle over en ti centimeter høj kasse fordi det ikke er meningen, virker direkte åndssvagt og dette ødelægger virkeligt en stor del af spillet... |
Det ses flere gange at man skal på uoverskuelige omveje, svinge sig i alskens reb og kravle og hoppe, fordi at du som spiller ikke kan hoppe op på en lille reol, kravle over en lille forhindring eller gribe fat i et torv der er lige foran dig, ting der virker helt overskuelige for et almindeligt menneske kan vores superheltinde altså ikke klare, medmindre det er meningen.
Denne store begrænsning er uden tvivl spillet allerstørste hæmsko, især når spillet reklameres med som værende meget åbent og nyskabende.
Hvordan spillet er blevet kåret til et af de mest innovative i 2008 er mig en gåde, der er på sin vis intet nyt under solen ved Mirrors Edge.
Har man spillet Quake eller en hvilket som helst andet fast paced first person shooter, kender man til fænomener som bunny jumping, slide jumping, crouch slide og så videre, som i den grad kan sammenlignes med Mirrors Edge, måden du bevæger dig på i et Quake spil er både mere frit og kontrolleret og foregår i meget hurtigere tempo end det kan lade sig gøre i Mirrors Edge.
Spillets animationsdel er bestemt heller ikke noget imponerende syn og fremgår flottere in-game end i animationsdelen, som mest af alt ligner middelmådige flash animationer.
På trods af de utrolige mangler, dårlige animationer og stærkt begrænsede gameplay er spillet dog ganske underholdende og byder på mange timers gameplay. Få steder i spillet finder vi nogle rigtigt sjove udfordringer, som når man skal ud og hoppe på toge og undgå at blive ramt af alskens forhindringer, desuden er der også en overraskende boss som nok skal få de fleste op af stolen.
Spillet gemmer ofte automatisk hvilket gør det betydeligt lettere at gå fremadrettet til værks når man når til nogle af de sværere forhindringer, du er altså ikke som i så mange spil nødt til at starte helt forfra på missionen, fordi du dør, dette virker rigtigt godt og kunne med fordel implementeres i flere spil.
Spillet har haft en enorm global markedsføringskampagne bag sig og er virkeligt blevet hypet som det helt store PlayStation 3 spil i år, spillet fejler dog i mine øjne på det groveste, men er trods alt ganske underholdende.
| Titel: | Mirrors Edge |
| Release dato: | 21. Nov 2008 (ude nu) |
| Udvikler: | EA Games |
| Antal Spillere: | 1 |
| Gameplay: | |
| Grafik: | |
| Underholdning: | |
| Overall: |
Du kan tilmelde dig her... |



Husk at tilmelde dig vores nyhedsbrev, og modtag spændende PlayStation 3 nyheder, spilnyheder, snydekoder, anmeldelser, hacks og gode PS3 tilbud! 




