| < DecalGirl Zen skin anmeldelse |
|---|
Vi har fået fingrene i et mini keyboard fra producenten MadCatz, keyboardet påsættes ens Sixaxis controller og kan derefter bruges til at skrive i in-game XMB, til browsing af nettet og Playstation store og meget mere. Læs mere for at se produkt anmeldelsen.
I pakken lå der et styk mini keyboard, en USB dongle til at sætte i Playstation 3, lig dem vi kender fra blandt andet ’Guitar Hero’ og ’Buzz!’. Udover dette var der også en lille manuel med, på fem forskellige sprog. Dansk er desværre ikke et af dem, men dette gør ikke noget da billederne i den lille manuel fint illustrerer hvordan keyboardet monteres på ens kontroller.

For at montere keyboardet skal man først påsætte en holder, der hører to holdere med i pakken, et der passer på en Sixaxis kontroller og en der passer på MadCatz egen Playstation 3 kontroller ’MAD CATZ GAMEPAD’. Vi monterede holderen til Sixaxis kontrolleren på vores kontroller som det kan ses nedenfor.

Når holderen er på skubbes det lille keyboard nedover og keyboardet sidder nu fast. Da vi løftede kontrolleren igen, bemærkede vi hurtigt at kontrolleren nu var en del tungere, men da Sixaxis kontrolleren i forvejen næsten er for let, opvejer det den ekstra vægt så kontrolleren rent faktisk føltes mere behagelig at sidde med. Vægten kan sammenlignes med den tungere Playstation 3 kontroller med rumble funktion.
Vi fik isat USB donglen og tændt op for vores Playstation 3, tændt for den lille ’on/off’ knap på siden af keyboardet og så var vi klar til at teste.

Første funktion vi prøvede var den almindelige chat funktion. Keyboardet reagerede med det samme og er man vant til at skrive på et almindeligt computer keyboard finder man sig hurtigt til rette med det lille Playstation 3 keyboard, da tasterne selvfølgelig sidder på samme måde. Tasterne er behagelige at trykke på og er lavet af en slags hård gummi, man kan glide fingrene ned af, for at kunne forøge skrive hastigheden. Vi testede også keyboardet i in-game XMB i ”Grand Theft Auto IV” hvor den også virkede upåklageligt og det var betydeligt hurtigere at skrive små sjove kommentarer til modstanderne, hvorfor vi da også sendte nogle flere kommentarer af sted end når vi normalt spiller.

Keyboardet har 61 taster med QWERTY interface og skal man bruge speciel tegn benytter man knappen ’FN’ som de fleste nok kender fra bærbare computere, en symbol tast er der også blevet plads til så man hurtigt kan tilføje disse.
Eneste minus ved keyboardet er at det ikke besidder ’SHIFT’ eller ’ALT’ knapperne som vi kender fra almindelige keyboard, men dette gør ikke det store da der er en ’CAPS LOCK’ knap der kan slås til, hvis man vil skrive med store bogstaver.
Konklussion
Skriver man meget på sin Playstation 3 er denne lille dejlige enhed et absolut must og har man først prøvet det en gang, finder man den almindelige stavemåde outdatet og irriterende. Udover over at være en uhyre smart gadget som enhver hardcore gamer med respekt for sig selv burde eje, er den også billig, da den kan erhverves for ca. 200 kr., hvilket bestemt ikke gør dette produkt fra ’Mad Catz’ mindre interessant.

Vi giver på grund af den lave pris, den nemme påsætning og brugbarheden produktet 4 ud af 5 mulige stjerner.
Produktet er venligst udlånt af Gamebits.dk





